ЦСКА изравни постижение отпреди 9 години! Евандро влезе в престижна класация, а Черниаускас…

7 Dni CSKA07.08.20189150
ЦСКА - Дунав Русе, Мауридес Роке Жуниор, Кирил Десподов, Едвин Джеси

ЦСКА продължи победния си марш, след като помете и Дунав с 3:0 на “Армията”. Новият голмайстор на червените Мауридес даде тон за успеха, като откри резултата. Звяра вече има 5 гола в 5 мача. Мартин Ковачев прати топката в собствената врата, а Десподов след отлична индивидуална акция реализира третото попадение. По този начин червените запазиха първото си място след 3 кръга без допуснат гол, а авансът им пред Лудогорец стана 5 точки.

Това бе трета поредна за ЦСКА от началото на сезона. По този начин армейците изравниха свой рекорд отпреди 9 години. През сезон 2009/10 червените са последно са стартирали кампания с три поредни успеха.

Официален дебют в мача записа новото попълнение Евандро да Силва. Нападателят стана 25-ият бразилец, който е носил червената фланелка в официален мач. В същото време пък вратарят Витаутас Черниаускас записа своя 33-ти пореден мач под рамката на вратата.

• За първи път от 9 години насам (сезон 2009/10 г.) ЦСКА стартира първенството с три поредни чисти победи – 2:0 над Локо Пд и Витоша и 3:0 над Дунав. За последно армейците го правят през 2009-а, когато в първите 4 кръга минават през Локо Пд (5:0), Берое (3:0), Спортист Своге (2:0) и Локо Мездра (4:0). След това отборът прави 0:0 с Пирин Бл.
  • Нападателят Евандро да Силва записа дебют за ЦСКА при 3:0 над Дунав. По този начин той се превърна в 25-ия бразилец, обличал червения екип. Евандро е 9-ият нападател от тази страна на “Армията” след Агналдо Перейра, Родриго Соуса, Клаудиней Ней, Мишел Платини, Жуниор Мораес, Тасио дос Сантос, Фернандо Каранга и Мауридес.
  • ЦСКА е използвал 17 играчи от началото на сезона в Първа лига. От тях 11 са чужденци, а 6- ма – българи. Само 5-ма не са пропуснали минута – вратарят Черниаускас и защитното каре Чорбаджийски, Бодуров, Секулич и Жеферсон.
  • Петима са авторите на голове за ЦСКА в първенството – Мауридес има 2, а с по 1 са Пинто, Тиаго, Жоржиньо и Десподов.
  • ЦСКА е вкарал 4 гола преди почивката и 3 през вторите полувремена. До този момент армейците нямат попадение в последните 15 минути от шампионатните срещи, когато бележеха най-често през миналия сезон.
  • Червените са реализирали по 2 пъти с десен и ляв крак и с глава. Има и един автогол на сметката на тима – на Мартин Ковачев от Дунав.
  • Витаутас Черниаускас е неизменно под рамката на ЦСКА вече 33 поредни мача във всички турнири. Той е непоклатим титуляр от 24 октомври 2017 г. Тогава – в мача за купата с Ботев Враца (3:1), вратар бе Китанов. В последвалите срещи за първенство, купа и Лига Европа обаче Черниаускас винаги е бил избор №1. В елита литовският страж вече има 37 участия, което му отрежда 3-ото място сред чуждестранните вратари на ЦСКА след Райс М’Боли (54) и Томаш Черни (49). До края на сезона Черниаускас може да излезе на първа позиция.
  • Десподов записа първо участие в първенството този сезон при 3:0 над Дунав. Той се и разписа, като това бе негов 13-и шампионатен гол за ЦСКА. Общо за армейците има 18 попадения – заедно с 3 за купата и 2 в Лига Европа.
  • Пинто за първи път в официален мач този сезон не остана 90 минути на терена. Срещу Дунав той бе заменен в 58-ата от Бикел. Преди това португалският халф не бе пропуснал и секунда в 6-те двубоя с Рига, Адмира, Локо Пд и Витоша.
  • Играчи на ЦСКА получиха по един жълт картон във всяка от 3-те шампионатни срещи дотук – Секулич срещу Локо Пд, Бодуров срещу Витоша и Чорбаджийски срещу Дунав.