ЦСКА рядко бърка вкъщи срещу Черно море! Армейците не познават вкуса на загубата от…

7 Dni CSKA15.09.20181000
Черно море - ЦСКА, Станислав Манолев

Черно море е постигнал 2 победи в Първа лига като гост на армейците. Последната датира отпреди 15 години и половина – 2:1 на 12 април 2003 г. След това отборите се срещат 16 пъти, в които ЦСКА има 11 победи, а 5 срещи завършват наравно. Последният сблъсък на “Армията” завърши 0:0 на 23 февруари тази година, след като преди това червените имаха 4 поредни победи на свой терен.

През пролетта на 2003 г. ЦСКА се е устремил мощно към титлата. Преди двубоя с Черно море на “Армията” червените са с баланс от 17 победи и 2 равенства в първенството и са убедителни лидери. Срещата тогава се играе навръх рождения ден на треньора на ЦСКА Стойчо Младенов, а съперникът е воден от Велислав Вуцов. По време на мача вали проливен дъжд.

Червените повеждат в 28-ата минута, когато Емил Гъргоров е точен от дузпа, отсъдена за нарушение срещу Велизар Димитров. В края на първата част обаче Светослав Петров си вкарва автогол за 1:1. В
52-ата минута Петров пропуска да изведе армейците напред, като удря греда. А в 74-ата Георги Илиев, който и сега играе за варненци, бележи с изстрел по земя за крайното 2:1 за Черно море. Това е първа загуба за ЦСКА в първенството.

Оттогава обаче изминават 16 срещи, в които тимът от морската столица не успява да повтори постижението си. А единствената друга победа на варненци като гости на ЦСКА датира отпреди 54 години! На 3 октомври 1964 г. Черно море печели също с 2:1. Интересно е, че цели 6 от играчите на терена в онзи мач са братя – крайните бранители Иван Василев (ЦСКА) и Трендафил Василев (Черно море), Иван Колев и Тодор Колев от армейците, както и Георги Димитров-Червения и Никола Димитров от моряците.

Последният успех на Черно море над ЦСКА за първенство изобщо пък е отпреди 11 мача – 2:1 на “Тича” на 3 ноември 2013 г. Оттогава червените имат 7 победи и 3 равенства срещу варненци.