Статистиката е красноречива: ЦСКА губи на неутрален терен веднъж на 22 години

7 Dni CSKA19.09.20188650
Черно море - ЦСКА, Руи Педро

ЦСКА рядко среща проблеми по пътя към победата в гостувания за първенство, изиграни на неутрален терен поради различни причини, сочи поглед в историята. В последния четвърт век армейците 17 пъти
премериха сили с отбори, които ги посрещаха не на своя стадион и не в своя град, като общият им баланс е 12 победи, 3 равенства и едва 2 поражения.

Червените спечелиха последните си 3 визити при такива обстоятелства през 2016/17 г., без дори да допуснат гол във вратата си, макар и да срещнаха определени трудности срещу своите символични домакини. През есента на 2016 г. в Ловеч биха последния в тогавашното класиране Монтана с 2:0 с голове през втората част на появилия се като резерва Милчо Ангелов. През пролетния полусезон, водени от Стамен Белчев, те на два пъти удариха Черно море на градския стадион в Каварна с късни голове. Първо за 2:0 на 19 февруари 2017 г. с две попадения в последните 5 минути се отличи португалецът Руи Педро, а после успехът в плейофната фаза от първенството донесе вездесъщият бразилец Фернандо Каранга в 81-ата минута малко след като варненци останаха с 10 души на терена заради червения картон на Стефан Станчев в двубоя, игран на 13 май 2017 г.

В същия сезон обаче ЦСКА падна с 0:2 в шестия кръг от Дунав, домакинстващ в онзи период не в Русе, а на “Лудогорец Арена”. Мачът на 11 септември 2016 г. в Разград бе първо гостуване на армейците под ръководството на румънеца Едуард Йорданеску, а в него двата съперника влязоха от необичайни позиции във временното подреждане – русенци бяха лидери, а армейците трети в класирането, като категоричната им загуба ги смъкна на петото място. По-особен случай бе гостуването им през сезона на тогавашния новак Верея. Двубоят се игра в Стара Загора, но на стадиона на другия представител в елита на града на липите – Берое. Червените не издържаха и този тест – 0:1 на 6 август 2016 г., което сериозно разклати стола на наставника им Христо Янев, сдал поста още след следващата визита – 1:1 в Благоевград срещу местния Пирин.

Загубата с 0:2 от Дунав през есента на 2016 г. бе една от редките за армейския клуб на неутрален терен. За предишната трябва да се върнем чак през сезон 1993/94 г., когато на 26 февруари 1994 г. в Попово великотърновският Етър би столичани със същия резултат 2:0. Тогава това бе част от черна серия за тима от Борисовата градина, започнала с поражения с по 1:2 от Левски и Шумен.

Червените по правило стигат до убедителни победи на неутрален терен, дори когато домакините успеят да поведат. През есента на 2012 г. Миньор Пк излезе напред в резултата в Своге, но червените отговориха с 4 попадения. Година по-късно в Сливен пък Нефтохимик се размечта след фамозен гол с прехвърлящ удар от центъра на терена на Цветомир Цонков във вратата на Черни, но бургазлии бързо бяха върнати в реалността с точни удари на Мартин Петров, Емил Гъргоров и Валентин Илиев.

Неигран мач на неутрален терен пък помогна много на ЦСКА по пътя към титлата през сезон 2002/03 г. под предводителството на Стойчо Младенов. Вместо битка на терена имаше фарс. Поради наказание пловдивският Локомотив трябваше да приеме столичани не на своя стадион в “Лаута”, но недоволни от решението на БФС срещата да се изиграе в Самоков, железничарите не се явиха за началния съдийски
сигнал на 15 март 2003 г. и паднаха служебно с 0:3.

Ако погледнем към домакинствата на ЦСКА в първенството, играни на неутрален терен извън София след наказания с лишаване от домакинство на червените, няма да открием нито една загуба за 31-кратните
шампиони на България. В тези 7 случая обаче те допуснаха 3 ремита – 1:1 с Пирин Бл на кюстендилския
стадион “Осогово” на 23 април 2010 г. и също 1:1 с Монтана в Своге на 4 април 2010 г., дошли заради наказание за прекратен мач в Мездра след нахлуване на терена на армейски фенове, както и нулево равенство с Локо Пд на сливенския стадион “Хаджи Димитър” на 25 август 2012 г. след санкция за
хвърлени предмети от публиката на мач на червените срещу Литекс в Ловеч.