Такава вихрушка скоро не връхлитала съперниците на ЦСКА

7 Dni CSKA10.04.2017230

ЦСКА изигра срещу Черно море най-силното си първо полувреме този сезон. Армейците създадоха вихрушка пред вратата на съперника още от 30-ата секунда. След 6 чисти положения през първата част червените стигнаха до два гола, макар и в последната 45-а минута. 5 от атаките бяха изработени от игра, а не от статично положение, някакъв карамбол или случайност, което е показателно за силното представяне на отбора.
До почивката червените напълно доминираха, имаха ясни идеи в атака и изпълняваха по много добър начин своите комбинации, доста от които на висока скорост. В същото време не позволиха нито един удар или дори полуситуация в полза на Черно море. Така двата отбора се оттеглиха на почивка при следните показатели – резултат 2:0, удари 10:0, владеене на топката 64:36 %. В нито един мач от първенството до момента армейците не бяха имали толкова сериозно преимущество над съперника. Отборът успешно прилагаше висока преса и вследствие на нея на няколко пъти отнемаше топката на съперника още до 40-ия метър.

Досега ЦСКА като по правило играеше по-силно след почивката, а проспиваше началните 45 минути. Сега видяхме тъкмо обратното и армейците влязоха мощно в срещата. Да, тимът имаше и едно по-резултатно първо полувреме през сезона. Вкара 4 попадения при 5:1 над Нефтохимик на „Армията” през август. Но тогава головете не бяха изработени с комбинации и на скорост – 3 от тях паднаха след центрирания от фаул и корнер, а при четвъртото Виана сам пресече пас и после се разписа. Срещу Берое в Борисовата градина ЦСКА пак вкара два гола до почивката, но първият бе от твърде дискусионна дузпа, а само вторият бе след игрова комбинация. Да не говорим, че онова 4:0 над заралии изобщо не отговаряше реално на показаното от двата отбора на терена. Много по-заслужено на фона на играта щеше да е, ако ЦСКА сега бе ударил с голям резултат Черно море.
Каква бе картинката на терена? Само в рамките на началните 100 секунди от срещата червените пропиляха две чисти положения чрез Каранга и Педро. А до края на полувремето головите ситуации станаха 6, след още един пропуск на Педро почти на празна врата и пропуск на Десподов, преди да последват двата гола. Статистиката обаче не е толкова важна, колкото начинът, по който ЦСКА стигна до тези положения. Армейците изработиха своите възможности, като разиграваха с по едно-две докосвания и на скорост. Да, отново имаше несигурност пред гола, но този път тя бе компенсирана с достатъчно създадени шансове. А почти всички те станаха след разигравания и отработени взаимодействия. Нищо не бе оставено на случайността и стихийността.
След почивката ЦСКА отстъпи от доминиращата си позиция, а и настана известен хаос заради червените картони и контузията на Бумал в 55-ата минута. Червените действаха повече на контраатака, но и третото им попадение падна след хубава комбинация – Кулма изведе с много прецизен пас в коридор Каранга, който се откъсна сам срещу вратаря и го преодоля.

Точно това поведение на ЦСКА, особено през първото полувреме, подхожда на отбора. В мача с Черно море червените най-после показаха и на практика, че разполагат със сериозен офанзивен потенциал.

Има и нещо друго – не са далеч от истината твърденията, че ЦСКА е надиграл всички свои опоненти през пролетта, въпреки че не спечели 4 от 8-те си мача – с Ботев (0:0), Левски (1:2), Локо Пд (1:1) и Лудогорец (0:2). Ако не друго, това е сигнал, че в отбора има потенциал.

Остават обаче проблемите със статичните положения, където ЦСКА не показва растеж и отново пропиля с лека ръка редица фаулове и корнери, които не доведоха до нищо опасно.