Кеф на макс! ЦСКА унищожи Динамо, Десподов и компания се изгавриха с вечния си съперник

7 Dni CSKA29.04.2017462

ЦСКА записа първа победа през сезона над Левски, и то каква! „Червените“ разпиляха големия си съперник с 3:0 на националния стадион „Васил Левски“ пред десетина хиляди зрители, а големият герой за тима на Стамен Белчев отново бе младокът Кирил Десподов, който вкара гол и даде асистенция. Крилото вкара за 2:0 в шестата минута, след като Арсенио бе извел армейците напред още във втората, а в 53-та Десподов центрира за попадението на Фернандо Каранга за 3:0.

Левски загуби топката 15 секунди след изпълняването на началния удар след дълбока преса на Каранга срещу Пиргов, но последвалото центриране на Десподов не бе добро. 70 секунди по-късно Сашо Александров сбърка при изчистването и Кулма получи дълго подаване. Митрев излезе неразчтено да го пресреща и колумбиецът върна от аутлинията към Арсенио, който от 2 метра на празна врата пред погледа на Лукин отбеляза във второ поредно дерби срещу Левски. 1:0 за ЦСКА преди да са изтекли и две минути, а в шестата минута шокът за „сините“ бе пълен. Антон Недялков центрира меко, Десподов се измъкна от Сашо Александров и с доза късмет овладя топката преди от непосредствена близост да матира за втори път Митрев. Крилото на ЦСКА пък отпразнува по интересен начин попадението си. Той показа фланелка с надпис „Защо винаги аз?“, напомняйки за трите си гола с екипа на Литекс във вратата на Левски.

„Сините“ опитаха да вземат инициативата, да задържат повече топката в следващите минути и бързо да се върнат в мача. В 13-та минута те изпълниха корнер, при който Китанов не бе застрашен. В 16-та Костадинов нахлу отдясно и пусна по тревата към малкия пеналт, където защитник изчисти. Сашо Александров притича и отправи удар, който премина над вратата.

В следващата атака Рубен Пинто пребори Бурабия пред наказателното поле на „сините“ и подаде към Манолев, който центрира към Каранга. Лукин обаче внимаше и с решителна намеса изби топката точно пред главата на деветката на „червените“, предотвратявайки сигурен трети гол. В 19-та Симао стреля силно, но право в ръцете на Митрев.

След 20-та минута двата отбора се захапаха здраво и до 30-та по всяка точка на терена битката бе голяма. Последва силен период за Левски, „сините“ вдигнаха оборотите и започнаха да пресират по-дълбоко, но освен до едно разбъркване след корнер в 33-та минута, не успяваха да стигнат до нищо пред вратата на Китанов. Повечето атаки на тима минаваха през десния фланг, където Прохазка бе много активен, а играта бе движена най-вече от Аниете и Де Ноойер.

В 41-та минута се стигна до изключително спорно положение в наказателното поле на Левски. Десподов получи на скорост и отклони към Каранга, който бе посрещнат от Александров. Нападателят на ЦСКА се строполи сякаш бе подкосен, но Никола Попов замълча, а и на телевизионните повторения се видя, че дузпа по-скоро няма.

На полувремето Николай Митов направи две смени. Терена напуснаха Георги Костадинов и Станислав Иванов, а в игра се появиха Франсис Нар и Бабатунде Адениджи. Африканците застанаха на двата фланга, а Краев и Аниете се редуваха на върха на атаката.

Само 120 секунди след появяването си на терена Нар изпусна най-добрият шанс за Левски до момента. Топката стигна до него след центриране и недобра игра на защитниците на ЦСКА, ганаецът финтира много добре и от 7-8 метра, напълно сам, стреля високо над вратата.

В 53-та минута всичко за Левски в мача свърши окончателно. Десподов изпълни добре пряк свободен удар, Каранга се измъкна от персоналния си пазач и с глава насочи неспасяемо в далечния ъгъл на Божидар Митрев за 3:0 в полза на ЦСКА.

5 минути по-късно Нар бе повален от Чорбаджийски в наказателното поле, но реферите правилно прецениха, че основания за дузпа няма. В 58-та Бурабия проби добре, но ударът му в близкия ъгъл на Китанов не бе точен. „Сините“ натиснаха в следващите минути, но до по-добро положение не стигнаха, а между 67-та и 70-та Густаво Кулма изпусна две възможности за четвърти гол. Колумбиецът първо се размина с хубаво центриране на Десподов, а малко след това стреля от границата на наказателното поле, но на половин метър встрани.

В 71-та минута най-сетне се наложи и на Георги Китанов да се намесва. Той се разтегна максимално, за да избие силен удар на Бурабия. В 78-та стражът на „червените“ не се помръдна, за да улови удар на резервата Сукуна, който бе заменил Аниете малко по-рано.

Победата изравни ЦСКА по точки с Левски. Двата тима са с по 56 пункта и са на 13 зад лидера Лудогорец.