Колкото и да не му се иска на Белчев истината е очевидна! ЦСКА е зависим от Каранга

7 Dni CSKA26.10.20175290
ЦСКА - Ботев Враца, Фернандо Каранга

Стамен Белчев заяви след вечното дерби, че ЦСКА не е зависим от Фернандо Каранга. В тази посока се изказаха и няколко от футболистите.

Колкото и да не им се иска да признаят от „Армията”, нуждата от Каранга на терена е очевадна. Това си пролича за пореден път в 1/8-финала за купата срещу Ботев Враца (3:1). Нападателят се появи на почивката на мястото на фигуранта Милчо Ангелов, а допреди неговото включване играта на червените в атака бе под всякаква критика. ЦСКА приличаше на отбор средняк, без никакъв заряд и живец, без идеи в предни позиции и с твърде много брак в действията си. Представянето през първото полувреме и в части от второто може да бъде определено само като срамно за ЦСКА. Никакви извинения не важат. Ама били под влиянието на емоциите от дербито, ама имало подценяване, ама еди-какво си…. Белчев със сигурност осъзнава добре какво игра ЦСКА онзи ден. А и по реакциите му в хода на мача си личеше – след поредния безадресен дълъг пас треньорът започна да размахва ръце срещу играчите…

ЦСКА вървеше към голям резил на почивката, затова Каранга бе призван да спасява положението. И го направи, подчертавайки за пореден път ключовата си роля. Само 7 минути след като влезе на терена, бразилецът даде ефектен пас с пета, с който изведе Десподов в наказателното поле и оттам се стигна до голова ситуация. Каранга бързо внесе нужната мощ в атака, започна да тормози защитата на Ботев, изпусна две чисти положения, а накрая за нарушение срещу него врачани останаха с човек по-малко на терена и това до голяма степен предопредели развоя на срещата.

Едва след като опонентът от Северозапада остана с 10 души на терена, армейците намериха път към вратата му. И кой да сложи начало на головете, ако не Каранга. Вярно, че бразилецът вкара с доза късмет, след като имаше рикошет при слабичкия му удар с глава в 69-ата минута, но попадението поуспокои и мотивира допълнително отбора. А Каранга продължи да е водещата фигура на терена. Другите два гола на ЦСКА пак станаха с негово участие – при този за 2:1 бразилецът отправи удар, макар и отразен от вратаря, а Десподов направи добавка. При третото попадение Каранга достави удобна топка за Кубемба в наказателното поле.

Така с бразилеца на терена всичко си дойде на мястото. По-притеснителното е какво прави ЦСКА, когато него го няма. Без Каранга червените започват да напомнят на лицето, което имаха през есента на 2016-а, когато головата им немощ беше потресаваща.

Друг подобен на мача с Ботев Враца случай на безпомощност без Каранга бе в първия кръг този сезон срещу Славия (1:1). Бразилецът откри резултата в 28-ата минута, но получи травма в началото на второто полувреме и бе заменен от Кубемба. А играта на ЦСКА в атака зацикли. Отборът допусна изравняване, на което не можа да отговори подобаващо и така пропиля две точки още на старта.

Да, в предишния кръг – във вечното дерби, Каранга не се разписа, но той многократно доказа своята важност за отбора – бразилецът е способен да преодолее опонент, да си освободи сам пространство за изстрел, да отнеме топката в невралгична позиция, да отвори коридор за съотборник, защото постоянно ангажира вниманието на противниковата отбрана… Влиянието му върху играта на отбора е осезаемо.

Така че от „Армията”, колкото и да обясняват, че представянето на тима не е зависимо от бразилеца, фактите сочат друго.

И ако Милчо Ангелов за пореден път разочарова, то Кубемба се представи прилично в 1/8-финала за купата. Той действаше на върха на атаката, но макар и да не отправи опасни шутове освен при гола си, направи впечатление, че на няколко пъти извеждаше с хубави подавания свои съотборници на опасни позиции. Абсолютен отборен играч, при който няма никакъв егоизъм. Кубемба беше един от малкото, които действаха на ниво. Във всеки случай той бе по-полезен в офанзивен план от Кулма, Десподов и Милчо Ангелов. Но и по никакъв начин не може да се очаква от родения във Франция играч да бъде същият фактор в атака, какъвто е Каранга. Просто неговият профил е съвсем различен.