От историята! Ето как на този ден преди 45 години УЕФА се подиграва с ЦСКА

7DNI CSKA27.10.201722960
Заснемане

Има няколко двубоя от надпредварата за КЕШ, уникални по своята фабула.

Този е един от тях. През есента на 1972 г. ЦСКА става жертва в голям цирк в турнира на шампионите. Жребият тогава е такъв, че първенецът на България трябва да премери сили с Панатинайкос в първия кръг за състезанието. По това време гърците не са никак лесен съперник – година по-рано играят финал за европейската титла на „Уембли“ срещу великия Аякс. Начело на атиняните е унгарската легенда Ференц Пушкаш, а обществена тайна е, че един от най-богатите хора на ХХ век Аристотел Онасис финансира клуба. В тези години обаче ЦСКА не се плаши от никой.

Първият мач е в София. Той се помни и с гръцката инвазия в столицата – над 20 000 гърци пристигат за сблъсъка. Софийският кмет Иван Панев се чуди какво да прави. Запалянковци от южната ни съседка спят по пейките в Парка на свободата. Това е най-масираното присъствие на чужда агитка у нас по времето на соца. Идва първият съдийски сигнал. Българският отбор започва с трима в атака – таран е Петър Жеков, а по крилата са Цветан Атанасов и Димитър Марашлиев. В 24-ата минута Божил Колев от дузпа вдига стадиона на крака – 1:0 за ЦСКА. Настъпват силни минути за Панатинайкос и през второто полувреме Хуан Рамон Верон – Вещицата (б. а. – баща на Хуан Себастиан Верон – Малката вещица) изравнява. В герой на мача се превръща халфът Пламен Янков, който носи победата на армейците в 71-ата минута. На 27 септември предстои реваншът в Атина.

На „Армията“ започват да мислят как да се спасят от евентуални гръцки шмекерии. Според слуховете през 1971 г. „зелените“ успяват да елиминират Цървена звезда на полуфинала за КЕШ и с хитрост. Футболистите от Белград се оплакват, че в деня на мача в Гърция се чувстват неразположени и в крайна сметка губят с 0:3, което обезсмисля аванса им от 4:1 от първия двубой. „На почивката гърците ни дадоха някаква лимонада и ни довършиха“, казва по-късно бившият сръбски полузащитник Миле Новкович. Затова сега треньорът на ЦСКА Манол Манолов – Симолията е с повишено внимание. За да няма риск, целият български отбор яде в консулството ни в Атина.

Реваншът тръгва лошо за ЦСКА. Верон и Де Мело (дузпа) правят 2:0, което върши работа на Панатинайкос. Публиката на стадиона е като обезумяла. От трибуните хвърчат бомбички. Една от тях удря човек от българския щаб. Костюмът му тръгва да гори, но в крайна сметка не се стига до нищо фатално. В 68-ата минута Стоил Трънков праща срещата в продължения. Стига се до дузпи. И тук започва шоуто.

Първи изпълняват домакините. Домазос бие над вратата. Кракът на Божил Колев не трепва – 1:0 за ЦСКА. Следват точни удари на Грамахо и Верон за гръцкия състав и Никодимов и Марашлиев за българите. Резултатът е 3:2 за ЦСКА. Йордан Филипов спасява удара на Ирала. Трънков взима топката. Именно атакуващият халф трябва да реши нещата. Ако отбележи, всичко свършва, тъй като българите ще водят с два гола, а на домакините ще остава само една дузпа. В този момент Пушкаш отива при своя колега Манол Манолов, поздравява го за победата и потегля към съблекалнята. Съветският рефер Валентин Липатов спира Трънков и обявява ЦСКА за победител.

„Докато се усетим какво става, гърците се прибраха. Съдията също. Ние решихме, че Липатов се е объркал. Някой ни каза, че домакините се отказали и решили да прекратят дузпите. Ако не се лъжа, с нас бе Наско Хаджийски от футболната централа, който още тогава в съблекалнята ни заяви да се стягаме за нов мач с ПАО. Беше дочул нещо“, свидетелства Аспарух Никодимов. Треньорът Манолов нарежда престоят на ЦСКА бъде удължен с един ден, надявайки се двубоят да се доиграе и оставащите дузпи да бъдат изпълнени. Съдийската бригада от СССР обаче няма такива планове. Липатов и колегите му хващат румънски самолет до София, откъдето трябва да се прекачат за Москва. От ЦСКА реагират светкавично.

Лично армейският генерал Добри Джуров звъни на съветското военно аташе у нас Гивия Орджоникидзе – нещата няма как да станат без позволение от Големия брат. Българският военен министър иска разрешение съветските съдии да бъдат задържани на аерогара „София“. Операцията е поверена в ръцете на полковник Матеев. Черна „Волга“ чака Липатов и асистентите му на летището. Оттам сащисаните рефери са откарани в стаичка на стадион „Народна армия“. Там са още Симолията, д-р Стефан Божков и 2-3 военни. Пускат дузпите на запис. Първоначално главният съдия не признава грешката си, но в крайна сметка го прави. В Панатинайкос обаче не седят със скръстени ръце – подават жалба в УЕФА мачът да бъде преигран.

Случаят от Атина добива големи размери. След нечувано 8-часово заседание УЕФА разпорежда, че срещата реванш между шампионите на Гърция и България трябва да се преиграе! Българската преса приема остро решението на европейската централа, като на страниците на „Народен спорт“ се намеква открито за подкуп от страна на съседите.

Машинациите и скандалът обаче оказват мотивиращо въздействие върху играчите на ЦСКА. Този път българите са изцяло нащрек. От София чрез посолството ни са резервирани няколко маси в ресторант в покрайнините на гръцката столица, където армейците трябва да вечерят в нощта преди преиграването. Заявката е за туристическа група от България. Никъде не трябва да се споменават „футболисти“ и „ЦСКА“. Разузнаването на гърците обаче бие нашето. Влизайки в ресторанта, Симолията и неговият екип виждат Пушкаш, който хапва пържола и пийна червено вино. Д-р Димитър Гевренов моментално отива в кухнята, където следи изкъсо за всяка гозба, поръчана за българската делегация. Пред очите му минава всяка порция за играчите на ЦСКА. „Така беше. Отидохме да вечеряме, а там беше Пушкаш. Те се познаваха с Манолов, бяха играли един срещу друг през 50-те години. Пушкаш хапваше с чаша вино в ръка и ни се усмихваше“, спомня си още Паро Никодимов.

На другия ден, 26 октомври (месец без един ден след мача с дузпите), „червените“ изиграват едно от най-силните си гостувания в Европа. След голове на Жеков и Колев българският първенец печели с 2:0 и елиминира ПАО.