Паритет в дербито през месец март! ЦСКА уволнява треньора на вечния съперник при последната си победа

7 Dni CSKA14.03.201810690
Левски - ЦСКА, Николай Бодуров, Станислав Манолев

В неделя Левски и ЦСКА за 19-и път ще премерят сили за първенство през месец март. Интересното е, че в третия месец от годината нито един от двата тима не е успял да вземе превес. Паритетът е почти пълен – имат по 7 победи, при 4 равенства. Головата разлика е 25-24 в полза на червените. Интересното е, че през новия век Левски е побеждавал в дербито през март само веднъж, и то в последното му издание. В мачовете от 2001 година насам тимът от “Герена” стигна и до 2 равенства, а армейците са ликували два пъти.

На 8 март 2014 година ЦСКА спечели с 1:0. Победното попадение отбеляза Емил Гъргоров в 69-ата минута, а срещата ще се запомни и с шестте червени картона. Още в 29-ата минута е изгонен Галчев от армейците, в 68-ата минута отборите остават с по 10 души на терена, след като и Станислав Ангелов е пратен под душовете за нарушение, след което е отсъдена дузпа. В последната минута са изгонени Ларсен Туре (Левски) и Райс М’Боли (ЦСКА), а след мача червените картони виждат и Владимир Гаджев и Омар Косоко. Този двубой е последен от първата фаза на първенството. Седмица по-късно – на 15 март, отборите се срещат в първи кръг от плейофите, а ЦСКА отново ликува с 1:0 след точен изстрел с глава на Пламен Крачунов в добавеното време. След срещата треньорът на Левски Антони Здравков хвърля оставка, а малко след това Елин Топузаков застава начело на сините…

Интересното е, че преди последната мартенска среща между двата тима, на “Герена” отново имаше драми. Тя се игра на 04.03 миналата година. Само два дни преди сблъсъка в Левски се осъществи треньорска рокада. Елин Топузаков, който за разлика от 2014-а вече бе постоянен треньор на сините, видя изхода. На негово място бе назначен Николай Митов. Това даде резултат и стегна сините, които стигнаха до победа. Арсенио Нунеш откри за червените още в петата минута, но благодарение на чехо-словашка връзка, ликува Левски. Първо чешкият защитник Давид Яблонски изравни в 71-ата минута, а 7 по-късно той изработи дузпа, която бе реализирана от словака Роман Прохазка – краен резултат 2:1.

Повечето мартенски мачове са доста интригуващи, като в още 5 от тях има обрати – 2 червени и 3 сини. На 31 март
1955 година Стефан Абаджиев-Теко дава аванс на Левски в 21-ата минута, но още до почивката ЦСКА води след точни изстрели на Петър Михайлов и Стефан Стефанов. След нея Георги Димитров оформя крайното 3:1 за армейците. До следващата обръщалка в резултата през 3-ия месец минават 25 години. На 22.03.1980 г. отново се радва тимът от “Армията”. Николчев извежда Левски напред, но с два гола на Спас Джевизов и един на Марио Вълков ЦСКА повежда с 3:1 преди Емил Спасов от дузпа да оформи крайното 3:2. 5 години по-късно ликуват на “Герена”. Настоящият спортен
директор на червените Пламен Марков вкарва за ЦСКА на 9 март 1985-а малко преди почивката. След нея Петър Петров, Пламен Цветков и Руси Гочев носят успеха на сините.

През 1988-а отново те вдигат победоносно ръце, след като успяват да заличат аванс от две попадения на червените. Любослав Пенев открива в 6-ата минута от дузпа, а Емил Костадинов удвоява само 2 по-късно. Още преди да е минал половин час обаче, е фиксирано крайното 3:2 за Левски. Петър Петров намалява в 18-ата, Георги Йорданов изравнява в 27-ата, а Наско Сираков хвърля в екстаз сините фенове в 29-ата!

През 1999 година при същото цифрово изражение, но с малко по-различен сценарий, победата отново е за тима от “Герена”. Милен Петков открива от дузпа за ЦСКА в 8-ата минута. Георги Иванов прави 1:1 в 27-ата, преди в 61-ата минута да даде аванс на тима си. Александър Александров-Кривия бележи за 3:1 в 69-ата. Малко преди края Асен Букарев, който
след това бе футболист, скаут, помощник-треньор и мениджър в Левски, вкара за ЦСКА, който губи с 2:3.

В 18-те издания на Мач №1 у нас в третия месец от годината са отбелязани 49 гола – падат средно по 2.72 попадения
на двубой. В неделя е 18 март. Нито едно от предишните шампионатни дербита през този месец не се е играло на тази дата.

04.03.2017 г. Левски – ЦСКА……..2:1

ОБЩО: 18 мача, 7 победи за ЦСКА, 7 победи за Левски, 4 равенства, голова разлика 25-24 в полза на ЦСКА