Вечното дерби е завършвало само веднъж 0:0 в последните 35 години

7 Dni CSKA14.03.20181440
Левски - ЦСКА, Раул Лое

През есента Левски и ЦСКА си вкараха 4 гола – на 21 октомври 2017-а вечното дерби завърши 2:2, като отборите се гонеха в резултата – Яблонски изведе сините напред в 8-ата минута, но с два гола на Тиаго Родригес (12 и 15 мин) червените поведоха. В крайна сметка Роман Прохазка изравни в 61-ата.

В предхождащите този двубой два сблъсъка падаха по 3 попадения – армейците спечелиха и в двата случая с по 3:0. Ще
стане ли резултатно дерби и в неделя? Факт е, че в последните малко над 35 години двата тима само веднъж са завършвали при 0:0 за първенство. При това единият от съперниците бе воден от чуждестранен треньор, така както е и сега. Това се случи отново през март… На 27.03.2010 г. в дербито имаше доста нерви, но не и изстрели в мрежите. ЦСКА пък бе воден от румънеца Йоан Андоне. Сега начело на Левски е Делио Роси, който заради ниската резултатност и факта, че отборът много трудно допуска голове, получи прякора Нулио.

Иначе предишното 0:0 датира от 15 декември 1982 година. От тогава до сега се изиграха 74 мача, в които само един път този резултат бе фиксиран! В миналото вечно дерби паднаха 4 гола. Повече не са отбелязвани през новия век. За последно това се случи в мартенско издание на вечното дерби – на 06.03.1999 г. Левски спечели с 3:2, като двубоят се игра на стадион “Славия” в столичния квартал “Овча купел”. Това е и последният мач за първенство между грандовете, в който сините вкарват по 3 гола. От тогава изминаха вече 19 години.

Последната победа на Левски в дербито бе с 2:1. Това е един от най-честите резултати във футбола, а сините и червени-
те са го фиксирали 16 пъти помежду си за първенство. Знаете ли обаче откога ЦСКА не е печелил с подобно цифрово изражение? Трябва сериозно да си напънете паметта или да се поровите в архивите. Това се случва в… деня на лъжата през 1989-а (преди почти 29 години). На 1.04 през първото полувреме голове не падат. След това само за 2 минути Лъчезар Танев вкарва 2 гола за червените – в 47-ата и 49-ата. Левски пък стига само до едно попадение – чрез Емил Велев от дузпа (64).

Така вече близо 30 години ЦСКА не е печелил с резултат 2:1.