ЦСКА възкреси проблеми при загубата с 2:4 от Рубин

7 Dni CSKA26.01.2017140

Втората приятелска среща на ЦСКА в Испания завърши по възможно най-неприятния начин за тях. Загубата с 2:4 от Рубин Казан беше най-малкото зло. Трима играчи на „червените“ пострадаха в двубоя, но най-тежка беше съдбата на Станислав Манолев.

За ЦСКА трима футболисти пропуснаха срещата. Това бяха нападателят Милчо Ангелов, вратарят Слави Петров и новопривлеченият Николай Бодуров. Последният все още не е напълно готов да игра, докато с Ангелов треньорският щаб не пожела да поема излишни рискове. Таранът лекуваше настинка в последни дни, докато Слави Петров повече няма да може да помогне на отбора си по време на подготовката. Стражът се контузи на вчерашната тренировка и ще се прибере в София за преглед.

Началните минути на приятелския мач не предложиха кой знае какво зрелище, ако се изключи един финт на Руй Педро срещу Алекс Сонг, който остави именития камерунец на място. Руснаците опитаха да наложат териториален превес, който не издържа много дълго. „Червените“ постепенно натрупаха увереност, като атакуваха предимно отляво.

Първият гол на ЦСКА падна след атака отдясно. В 24-ата минута Рубен Пинто хвърли изключителен дълъг пас към Станислав Манолев, който бе изпуснат в наказателното поле. Десният защитник овладя и спокойно се разписа с шут в близкия ъгъл на Рижиков – 1:0.

В следващите минути ЦСКА беше отборът, който диктуваше събитията. Вторият гол изглеждаше логичен, но не и начинът, по който Руй Педро го отбеляза в 32-ата минута. Португалецът получи топката отляво, до ъгъла на наказателното поле, след тъч на Дюлгеров. Вместо да центрира, халфът нанесе мощен шут от въздуха, който прехвърли Рижиков и спря в далечния ъгъл – 2:0.

Рубин този път намери сили за бърз отговор. Само 2 минути по-късно Максим Лестиен получи топката на скорост отляво в наказателното поле и успя да центрира точно преди тя да излезе в аут. Защитата на ЦСКА-София заспа и позволи на Жонатас да овладее, а за бразилеца бе детска игра да намери долния ляв ъгъл от 6-7 метра – 2:1.

До края на полувремето руснаците натиснаха доста, но изравнителният им гол падна изцяло по вина на „червените“. В 41-ата минута Рафа Перес изпусна Оздоев, за когото трябваше да отговаря при центриране от ъглов удар, а за руснака не бе много трудно да разстреля Георги Китанов с глава отблизо – 2:2.

Преди началото на второто полувреме наставникът на Рубин Хавиер Гарсия подмени изцяло състава си и на терена излязоха съвсем нови 11 футболисти. ЦСКА от своя страна пусна Стойчо Атанасов, Давид Симао и Кирил Десподов, които замениха съответно Манолев, Рафа Перес и Преслав Йорданов.

Петнадесет минути във втората част „червените“ направиха още 6 промени, като единствено Китанов и Александър Дюлгеров останаха от оригиналните 11. Това значително намали качеството на играта, като и Рубин от своя страна вече не действаше със същата острота.

След смените ЦСКА позагуби инициативата и макар атаките на противника да не бяха от най-опасните, в 70-ата минута Рубин стигна до пълен обрат. За това спомогна грешка на Красимир Станоев, който първоначално успя да спре Илзат Ахметов пред дъгата, но задържа топката твърде дълго и талантът на руснаците му я отне. От 12-13 метра талантът шутира уверено в долния десен ъгъл – 2:3.

Кошмарът в последните минути за „червените“ беше от съвсем друго измерение. Първо в 80-ата минута се наложи на заменения вече Манолев да влиза в игра, тъй като Александър Дюлгеров получи проблеми в китката и макар да опита, не успя да довърши мача. Пет минути по-късно новините станаха още по-лоши, тъй като при единоборство Манолев падна върху лявата ръка по изключително болезнен начин.

Четвъртият гол в 88-ата минута падна някак по между другото. Останалият с 10 души състав на ЦСКА допусна сериозно разбъркване пред вратата на Китанов след корнер, при което Мийо Цакташ отблизо и от втори опит опъна мрежата за крайното 2:4.

В първия си мач на испанска земя тимът на Стамен Белчев съумя да се наложи с 2:1 над Локомотив Москва (на 22 януари).

2:4 Мийо Цакташ 88′

Стартов състав на ЦСКА: 12. Георги Китанов – 11. Станислав Манолев (46′ – 2. Стойчо Атанасов), 4. Божидар Чорбаджийски (60′ – 18. Александър Георгиев), 5. Рафаел Перес (60′ – 28. Пламен Гълъбов), 23. Александър Дюлгеров – 6. Рубен Пинто (46′ – 17. Давид Симао), 20. Петрус Бумал (60′ – 16. Красимир Станоев) –  21. Руи Педро (60′ – 8. Румен Руменов) – 10. Арсенио Нунеш (60′ – 22. Никола Колев), 9. Преслав Йорданов (46′ – 19. Кирил Десподов), 26. Густаво Кулма (60′ – 25. Тонислав Йорданов)

Резерви: 30. Александър Конов; 2. Стойчо Атанасов, 3. Антон Недялков, 8. Румен Руменов, 16. Красимир Станоев, 17. Давид Симао, 19. Кирил Десподов, 18. Александър Георгиев, 22. Никола Колев, 25. Тонислав Йорданов, 28. Пламен Гълъбов

Старши треньор: Стамен Белчев

Състав на Рубин за 1-ото полувреме: 1. Сергей Рижиков – 23. Мориц Бауер, 6. Серхио Санчес, 90. Тарас Бурлак, 49. Витали Устинов, 4. Ян М’Вила, 8. Александър Сонг, 27. Магомед Оздоев, 10. Максим Лестиен, 21. Рубен Рочина, 22. Жонатас

Състав на Рубин за 2-ото полувреме: 91. Юри Нестеренко – 3. Емир Набиулин, 5. Соломон Кверквелия, 25. Карлос Самбрано, 82. Никита Михайлов, 88. Руслан Камболов, 20. Мийо Цакташ, 14. Диняр Билялетдинов, 85. Илзат Ахметов, 96. Рифат Жемалетдинов, 61. Гьокдениз Карадениз

Старши треньор: Хавиер Гарсия