ЦСКА отстреля Морето! Армейците се върнаха на върха, Джеси с феноменално бърз гол

7 Dni CSKA15.09.201811170
ЦСКА - Черно море, Кирил Десподов, Мауридес

ЦСКА се върна на върха в Първа лига поне за един ден, след като победи Черно море с 3:1 на “Армията”. Червените вкараха още в 15-ата секунда чрез Джеси, но нелеп автогол на Черниаускас изравни везните. ЦСКА обаче стигна до успеха след две много красиви изпълнения на Десподов от фаул и Пинто от дистанция. Така червените продължават без грешка у дома от началото на първенството – 5 победи от 5 мача – над Локо Пд, Дунав, Славия, Верея и Черно море. В заключителните 10 минути пък дебют за армейците записа последното лятно попълнение Али Соу.

Ел Маестро очаквано остави Тиаго резерва. На върха на атаката до Мауридес действаше Джеси, а по фланговете атакуваха Десподов и Жоржиньо. Капитанът на Черно море Георги Илиев пък остана резерва.

Първото полувреме протече напълно равностойно. ЦСКА не успя да наложи натиск или превъзходство. За пореден път отборът не разчиташе на постепенни атаки, а залагаше основно на дълги топки зад гърба на защитата. Армейците показаха нестабилност в защита. Това особено важеше за неопитния Лясков, който до почивката имаше сериозни затруднения срещу бързия Н’Донгала. Мауридес пък бе изолиран в атака и така и не получи удобна топка през първата част.

ЦСКА поведе още в 15-ата секунда. Чорбаджийски прати кълбото в предни позиции, Десподов свали с глава към Жоржиньо, а той с едно докосване изведе Джеси сам срещу вратаря. Ганаецът пръв стигна до
топката и я ритна, след което последва сблъсък със закъснелия Макенджиев, който получи удар, след като
топката вече бе насочена към вратата му. Кълбото се отклони в гредата и се върна към Джеси, кой то от втория опит го прати в мрежата – 1:0. Моряците претендираха за фаул в атака срещу стража, но реферът Стефан Апостолов правилно зачете гола.

В 8-ата минута Черно море отговори, като Панайотов бе изведен на чиста позиция в наказателното поле, но стреля в аут. В 14-ата минута варненци стигнаха до гол по изключително куриозен начин. Чорбаджийски върна топката към Черниаускас, който опита да я изрита, но вместо това не можа да я уцели добре и я насочи към собствената си врата. След това литовецът плонжира, но не успя да избие кълбото – 1:1. Така добре познатите проблеми на Черниаускас в играта с крака отново лъснаха.

В 29-ата минута армейците изпуснаха да поведат. Бодуров изведе отлично Десподов с пас по въздуха
сам срещу вратаря, но Макенджиев спаси удара на крилото. До топката стигна Джеси, който шутира,
но Енчев се хвърли на пътя на кълбото и отклони в корнер. При подаването към Десподов имаше сериозни съмнения за засада.

В 33-ата минута Н’Донгала надбяга Лясков и отправи диагонален удар, но Черниаускас изби в корнер. В 39-ата пък ЦСКА поведе след майсторско изпълнение от фаул на Десподов. Топката бе заложена на около 25-26 метра от вратата, а крилото отправи безупречен удар в горния десен ъгъл на Макенджиев и той остана безпомощен – 2:1.

След почивката ЦСКА доминираше изцяло и създаде половин дузина чисти ситуации, при част от които бе проявен егоизъм. Близо четвърт час след подновяването на играта домакините увеличиха аванса си –
чрез топовен изстрел на Пинто в 58-ата минута. Хасани изчисти топката, но португалецът изпревари съперник и намери кълбото по отличен начин с удар от около 30 метра – 3:1. Армейците продължиха
да натискат, а включването на Тиаго допълнително раздвижи атаката. Гардът на моряците пък съвсем
падна. В 68-ата минута Тиаго направи продължителен пробив и отправи силен удар от границата на
наказателното поле, но Макенджиев изби. Малко след това португалецът центрира, а Секулич засече опасно с глава, но на сантиметри в аут. В 71-ата пък Мауридес изведе Тиаго отляво в наказателното поле и плеймейкърът нанесе тежък шут, но в гредата.

ЦСКА – Черно море 3:1
1:0 Едвин Джеси (1)
1:1 Витаутас Черниаускас (14 – автогол)
2:1 Кирил Десподов (39)
3:1 Рубен Пинто (58)

ЦСКА: 30. Витаутас Черниаускас, 27. Борис Секулич, 4. Божидар Чорбаджийски, 5. Николай Бодуров, 14. Ангел Лясков, 6. Рубен Пинто, 15. Кристиян Малинов, 7. Жоржиньо(62 мин. 20. Тиаго Родригес), 8. Евдин Джеси (80 мин. 22. Али Соу), 19. Кирил Десподов(81 мин. 11. Станислав Манолев), 9. Мауридес

Черно море: 88. Благой Макенджиев, 38. Ндонгала, 33. Енчев, 70. Пламен Димов, 23. Хасани, 10. Василев, 71. Васил Панайотов, 16. Петър Витанов (79 мин. 14. Божилов), 41. Кононго, 9. Фенуш (58 мин. 90. Мартин Минчев), 99. Дани Кики (70 мин. 21. Георги Илиев)