ЦСКА пак танцува само едно полувреме! Али Соу е надеждна алтернатива на Мауридес

7 Dni CSKA24.09.20189880
ЦСКА - Ботев Враца, Едвин Джеси, Али Соу

2 месеца след началото на сезона ЦСКА спечели първата си шампионатна победа извън София. Армейците си свършиха работата срещу Ботев Враца още през първото полувреме след автогол на Божинов и дебютното попадение на Али Соу (2:0). Червените показаха много добро лице до почивката, имаха пълен контрол върху събитията на терена и демонстрираха бързина и идеи в атака.

По подобие на вече доста мачове през сезона обаче ЦСКА танцува само едно полувреме. През втората част армейците драстично намалиха оборотите и подходиха с повече мисъл за следващите двубои. Тимът стана безопасен в атака, с голям брак в офанзивен план и сериозна нестабилност в защита. Чорбаджийски направи дузпа, а след 60-ата минута Ботев определено бе по-добрият отбор. На няколко пъти късметът покри червените.

В крайна сметка ЦСКА спечели и се върна на върха, но показаното през второто полувреме бе много далеч от истината. Представянето на отбора в Монтана напомни много това срещу Локо Пловдив (2:0) и Черно море (3:1). В тези срещи ЦСКА изиграваше доста силно второ полувреме, но в първите 45 минути – почти нищо. Сега червените играха силно през първата част, след което “спряха”. Какви са причините, това трябва да каже треньорът Ел Маестро. Възможно е пасивната игра да е била с цел да се съхранят силите на отбора за дългата седмица. Но фактите категорично сочат, че в първенството този сезон ЦСКА не е изиграл нито един мач на високо ниво от начало до край.

Дебютиралият като титуляр Али Соу имаше едно чисто положение и го реализира хладнокръвно. На няколко пъти се измъкваше много добре зад гърба на защитата. Гамбиецът явно бързо навлиза в нужната физическа форма и очевидно има потенциала да е надеждна алтернатива на Мауридес. Евандро пък изглежда ще е трета опция, след като дори не бе в групата срещу Ботев. Трябва да се отбележи още, че Соу гардира добре топката благодарение на физиката си и най-вероятно ще увлича защитници със себе си, както успешно го прави Мауридес. Силен мач в Монтана направи и Джеси, който, за разлика от Тиаго, се представя на ниво, когато е преквалифициран. Ганаецът имаше няколко добри извеждащи паса и игра силно до 60-ата минута.

Тиаго разочарова сериозно с цялостното си представяне. Той пак беше ляв външен халф, като в атака не създаде почти никаква опасност, а не бе полезен и в защита, където действащият зад него Лясков често се огъваше. През второто полувреме Тиаго имаше не повече от два точни паса, като на няколко пъти провали добри предпоставки за контраатаки. Един опасен удар в края на мача пролет не прави. Десподов пък се представи противоречиво – от една страна, той направи 7-8 много добри пробива, но, от друга, му липсваше прецизност в завършващото подаване. Негов удар от фаул през първото полувреме провокира автогола на Божинов, с което резултатът бе открит.

В крайна сметка ЦСКА взе първа победа извън София, но имаше и късмет в доста ситуации като автогола и изпуснатата дузпа. Така армейците влизат като лидери във вечното дерби в събота, когато ще им се наложи да играят доста повече от 45 минути на високи обороти.