Автогол провали ЦСКА в дербито с Левски! Сватбата не посмя да свири чиста дузпа за армейците (Снимки)

7 Dni CSKA29.09.20186890
ЦСКА - Левски, Николай Бодуров

ЦСКА загуби първото вечно дерби за сезона. Нашите момчета отстъпиха с 0:1 при домакинството си на Левски пред 20 хиляди зрители на “Васил Левски”. Единственият гол в мача падна в 31-ата минута, когато Обертан стреля от разстояние, топката се удари в левия страничен стълб, а след това и в тялото на Витаутас Черниаускас преди да влети в мрежата на ЦСКА.

Старши треньорът на ЦСКА Нестор Ел Маестро заложи на схема 4-4-2. На върха на атаката си партнираха бразилецът Мауридес и ганаецът Едвин Джеси. По десния фланг на атаката нападаше Кирил Десподов, а отляво бе поставен Тиаго Родригес.

Още в 43-та секунда Мауридес си отвори пространство за удар и от малко над 20 метра стреля с левия крак. Вратарят Мартин Полачек обаче внимаваше и боксира надалеч, насочената към десния му ъгъл топка. В 4-та минута на границата на наказателното поле на ЦСКА ПАулиньо прокара кълбото между краката на Николай Бодуров, но точно преди да нанесе удар Рубен Пинто връхлетя и изчисти.

В 11-та минута прелетяха и първите искри в мача. Тиаго подлъга рефера Ивайло Стоянов, че е спънат от Милош Цветкович на левия фланг и си спечели фаул. Сръбският бек на Левски поиска обяснение от съдията, а през това време Кабрал стори същото с португалеца от ЦСКА, който го блъсна в гърдите и отиде да изпълнява фаула. От центрирането Божидар Чорбаджийски отклони към далечния ъгъл на Полачек, но много, много неточно.

В 19-ата минута “червените” изпълниха заучено ъглов удар, след който топката бе центрирана полувисоко към втора греда. Там нямаше футболист на ЦСКА, а Давид Яблонски с гърди отклони към вратаря Полачек само на метър от голлинията. Стражът обаче улови лесно.

В първата секунда на 26-та минута Бодуров изпусна най-чистото положение в мача до момента. Десподов центрира от фаул точно до тъчлинията вляво от Полачек, на първа греда топката бе продължена от футболист в червено, а на втора капитанът на ЦСКА с глава прати на половин метър встрани от целта, въпреки че бе напълно непокрит на 5-6 метра от вратата.

Късметът обърна гръб на ЦСКА! Нелеп автогол отряза крилата на армейците

В 29-та Давиде Мариани изпълни ъглов удар, Яблонски надскочи прекия си пазач и силно отклони с глава, но над гредата. Това бе най-чистият шанс за Левски от началото на срещата, но само секунди по-късно “сините” поведоха! Ангел Лясков загуби топката при изнасянето от Хали Тиам и Габриел Обертан. Французинът си нагласи кълбото и от 23-24 метра стреля към долния ляв ъгъл, уцелвайки гредата. Топката се удари в тила на плонжиралия вратар Черниаускас и влетя в мрежата му за 1:0 в полза на “сините”, а попадението бе записано като автогол на стража. Литовецът сам си вкара и срещу Черно море преди 2 седмици, но тогава го направи след комична изява при опит да изрита топката напред, докато днес просто нямаше късмет.

В 36-та минута Мариани провери дали вратарят на ЦСКА не е разклатен след попадението с удар от почти 30 метра, но Черниаускас се справи, избивайки пратеното до десният му страничен стълб кълбо. Стражът направи страхотно спасяване само три минути по-късно, вадейки с една ръка насочената под напречната греда топка от Станислав Костов. Нападателят изпревари персоналния си пазач и с глава отклони центрирането на Милош Цветкович, но намесата на Черниаускас предотврати сигурен втори гол в мача и общо седми за Костов през сезона.

В началото на едноминутното продължение на полувремето Мауридес овладя на 30-тина метра от вратата и стреля мощно, но и много неточно над вратата на Полачек.

На почивката двамата треньори не предприеха смени в съставите си, но Нестор Ел Маестро предприе вътрешна рокада, връщайки Тиаго зад Мауридес, а Джеси мина на любимата си позиция като ляво крило.

Левски първи получи шанс да отбележи гол през втората част. Само 13 секунди след сигнала за подновяването на играта топката се озова в наказателното поле на ЦСКА, Борис Секулич опита да я запази от Паулиньо, но бразилецът измъкна кълбото и стреля към сглобката на гредите. Черниаускас обаче внимаваше и спаси уверено с две ръце.

В 52-та минута Тиаго стреля от около 20 метра, на метър в наказателното поле Иван Горанов скочи да блокира изстрела, а топката се удари в отлепената от тялото му лява ръка. Реферът Ивайло Стоянов прецени, че ударът е от прекалено близо, за да отсъди дузпа, въпреки бурните претенции на “червените”. Няма и две минути по-късно “сините” също искаха наказателен удар. Бодуров сбърка детински при изнасянето на топката и я подари на Кабрал. Холандецът тръна на скорост към наказателното поле, но бе застигнат в гръб от Кристиян Малинов, който го повали. Съдията от Петрич отново посочи играта да продължи, въпреки вдигнатите ръце на футболистите на Левски.

Мауридес успя да стреля от много неудобна позиция в наказателното поле на Левски в 57-та минута, но и неточно.

В 62-та минута Нестор Ел Маестро направи първата си смяна – Едвин Джеси отстъпи мястото си на Али Соу. Гамбиецът застана пред Мауридес, Тиаго мина отдясно, а Десподов – отляво на атаката. Веднага след роката при “червените” Хали Тиам получи схващане и Богдан Вашчук бе пратен да загрява. Естонецът обаче замени не халфа, а нападателят Станислав Костов. Футболистът с №14 изненадващо застана като таран, а покрай него продължиха да гравитират Обертан, Кабрал и Паулиньо. Последният стреля фалцово в 68-та минута, но в центъра на вратата и Черниаускас без проблеми направи поредното си спасяване. Tри минути след това “сините” спечелиха топката в собствената си половина и Обертан изведе Вашчук сам пред наказателното поле на “червените”. Естонецът задържа и избяга леко встрани, чакайки подкрепа. Получи я от Обертан, но подаването бе спряно на точката на дузпата от Бодуров.

В 75-та минута Ел Маестро направи двойна смяна. На местата на инертния Тиаго и Рубен Пинто влязоха Жоржиньо и Жанио Бикел. Славиша Стоянович отвърна с пускането на Антъни Белмонт на мястото на Жерсон Кабрал.

ЦСКА – Левски 0:1
0:1 Витаутас Черниаускас – автогол (31)

ЦСКА: 30. Витаутас Черниаускас, 27. Борис Секулич, 5. Николай Бодуров, 4. Божидар Чорбаджийски, 14. Ангел Лясков, 6. Рубен Пинто (74 мин. 16. Жанио Бикел), 15. Кристиян Малинов, 8. Едвин Джеси (62 мин. 22. Али Соу), 20. Тиаго Родригес (74 мин. 7. Жоржиньо), 19. Кирил Десподов, 9. Мауридес

ЛЕВСКИ: 1. Мартин Полачек, 19. Милош Цветкович, 28. Давид Яблонски, 5. Холмар Ейолфсон, 4. Иван Горанов, 23. Хали Тиам, 8. Давиде Мариани, 7. Паулиньо, 26. Жерсон Кабрал (76 мин. 11. Антъни Белмонт), 32. Габриел Обертан (90 мин. 22. Нуно Рейш), 29. Станислав Костов (68 мин. 14. Богдан Вашчук)