Миг на гениалност от Десподов прескъсна черната серия на ЦСКА! Армейците треснаха Локомотив и се изравниха с Лудогорец

7 Dni CSKA03.11.201816610
Локомотив (Пловдив) - ЦСКА, Станислав Манолев, Божидар Чорбаджийски

ЦСКА спечели по познат сценарий на “Лаута” – 1:0 с гол на Десподов от фаул. Точно преди година армейците победиха Локо в Пловдив по абсолютно същия начин. Така червените стигнаха до първи успех този сезон в гостуване на отбор от Топ 6. ЦСКА не създаде много положения, но като цяло държеше инициативата през цялото време и не изпусна мача от контрол.

Манолев стартира като десен бек, Антов получи шанс в средата на терена, а Мауридес бе предпочетен за сметка на Соу. Армейците имаха 6-има българи сред титулярите. Акрапович пък бе решил да остави Карагарен извън 11-те и заложи на цели 8 чужденци в състава.

За разлика от гостуванията на Берое и Ботев Пд този път ЦСКА водеше играта в половината на съперника. Това обаче в известна степен се дължеше на факта, че Локо разчиташе на подчертано дефанзивна тактика, със силов футбол, разчитайки на контри и статични положения. Домакините обаче не създадоха нищо опасно пред Черниаускас до почивката. ЦСКА превъзхождаше пловдивчани по всички компоненти, но пък не успя да създаде достатъчно на брой опасни положения. Армейците имаха само един точен удар през първата част, през която чистото игрово време бе значително, тъй като действията на терена не се накъсваха излишно.

Индивидуално от ЦСКА до почивката се отличи Малинов, който беше на ниво и в двете фази. Антов пък беше припрян и сбърка няколко елементарни топки. През втората част обаче той подобри осезаемо представянето си и бе много стабилен.

ЦСКА отправи първия си удар в мача в 16-ата минута. Десподов центрира от корнер, топката бе избита от отбраната, но Пинто я посрещна с шут от 16-17 метра. Кълбото обаче премина малко над вратата. В 21-ата минута след неразбирателство в отбраната на Локо топката стигна до Манолев, който центрира, а Мауридес отправи добър удар с глава, но на метър в аут. След половин час игра Малинов изведе Десподов в наказателното поле, той финтира бранител и подаде към Антов, но топката му беше отнета. Малко след това пак Мауридес стреля неточно с глава, този път след центриране на Малинов. В 37-ата минута ЦСКА стигна и до първия си точен удар. Жеферсон центрира от фаул, Мауридес овладя и подаде към Манолев, който шутира от движение, но Луков се разтегна и изби в корнер. 120 секунди по-късно Локо разви нелоша контра, при която Буна намери Посинкович и хърватинът навлезе в наказателното поле. Играещият силно Малинов обаче го затвори и блокира удара.

И втората част премина при превъзходство на ЦСКА. Веднага след почивката Мауридес свали топката с глава към Жоржиньо, който шутира от добра позиция, но над вратата. След това Аралица и Карагарен излязоха на изгодни положения, но първо Черниаускас реагира отлично и изби, а ударът на Бирсент излезе в аут.

Така се стигна до 57-ата минута, когато капитанът на Локо Димитър Илиев извърши фаул на около 23 метра, леко вляво от вратата. Десподов застана зад топката и с майсторско изпълнение реализира, като кълбото се отклони от дясната греда на Луков, преди да спре в мрежата му – 1:0 за ЦСКА.

Това се оказа и разковничето в мача. До края ЦСКА продължи да е отборът с по-голямо притежание на топката, докато Локо не успя да осъществи натиск. Домакините разчитаха предимно на статични положения, но Аралица и Езе бяха неточни с глава. Армейците пък действаха без излишен риск. Те атакуваха основно през левия фланг, където добър мач направиха Жеферсон и Жоржиньо.

В 86-ата минута Али Соу изпусна стопроцентов шанс. Той се възползва от грешка на Петрович и се откъсна сам срещу излезлия напред Луков, но вместо да го прехвърли или да подаде на Десподов, прати топката в краката на вратаря.

В крайна сметка ЦСКА стигна до труден, но напълно заслужен успех.

Локомотив (Пловдив) – ЦСКА 0:1
0:1 Кирил Десподов (57)

Локо (Пд): 71. Мартин Луков, 20. Милош Петрович, 15. Димитър Везалов, 6. Стивън Езе, 50. Йосип Томашевич, 34. Игор Банович, 10. Парвиз Умарбаев  (64 мин. 12. Ален Ожболт), 14. Димитър Илиев, 91. Абделхаким Буна (79 мин. 13. Симеон Райков), 77. Анте Аралица, 44. Вилим Посинкович (53 мин. 9. Бирсент Карагарен)

ЦСКА: 30. Витаутас Черниаускас, 11. Станислав Манолев, 4. Божидар Чорбаджийски, 5. Николай Бодуров, 3. Жеферсон Телес, 6. Рубен Пинто (84 мин. 16. Жанио Бикел), 26. Валентин Антов, 7. Жоржиньо, 15. Кристиян Малинов, 19. Кирил Десподов (90 мин. 27. Борис Секулич), 9. Мауридес (81 мин. 22. Али Соу)