Нов голям мач за ЦСКА в Австрия! Армейците не се дадоха на Шахтьор (Донецк)

7 Dni CSKA30.06.201815802
Жуниор Мораеш, Божидар Чорбаджийски

ЦСКА продължава с отличното си представяне в контролите от лятната подготовка. Армейците днес направиха престижно равенство 0:0 срещу участника в Шампионската лига Шахтьор (Донецк). След като “червените” спечелиха с 3:0 над японския Нагасаки и с 2:1 срещу руския Уфа, днес се представиха достойно срещу шампиона на Украйна. През второто полувреме в игра за Шахтьор се появи бившият голмайстор на ЦСКА Жуниор Мораес. Бразилецът дори можеше да донесе победата на настоящия си отбор, но направи пропуск в края.

За мача днес “червените” отново бяха без голямата си звезда Фернандо Каранга, който продължава да лекува контузия. Треньорът Нестор Ел Маестро остави извън групата още Витаутас Черниаускас, Данте Стипица, Енрике Рафаел, Стойчо Атанасов, Жанио Бикел, Жоржиньо, Пламен Гълъбов и Жеферсон Телес. Каранга и Енрике все още не са готови за игра, Стойчо Атанасов получи контузия и отпадна за всички контроли в Австрия. На Бикел, Жоржиньо, Гълъбов и Жеферсон пък беше дадена почивка. В предни позиции Ел Маестро заложи на Десподов и Тонислав Йорданов.

ЦСКА започна добре двубоя и още в 4-ата минута, след центриране отдясно играч на Шахтьор игра с ръка в наказателното поле, но съдията не отсъди дузпа. Пет минути по-късно Шахтьор изпусна от изгодна ситуация да поведе в резултата, но Китанов спаси отбора си от попадение. ЦСКА отвърна с опасна атака, но не сполучи.

На няколко пъти футболистите на ЦСКА опитаха да направят отлични контраатаки, но тимът от Донецк умело използваше изкуствената засада. Доста равностойна игра между двата тима в първите 30 минути на срещата, а чистите голови положения почти липсваха.

В 33-ата минута на двубоя Николай Бодуров се намеси доста добре в отбрана при опасна атака на Шахтьор, последва корнер, но отново Бодуров се прояви добре и предотврати опасността. ЦСКА отвърна с опасна атака, но пасът на Десподов, който напредна добре и спечели терен не намери добре Александър Георгиев.

Шахтьор организира опасна атака в края на първата част, но Перейра се намеси добре и изчисти кълбото в корнер, след изпълнението не последва опасност за Китанов. Така двата тима се оттеглиха на почивка при 0:0.

Втората част започна с пропуск на Шахтьор. Додо центрира отдясно към Коваленко, който бе оставен непокрит около точката на дузпата, но стреля в аут. В 48-ата минута появилият се след почивката Жуниор Мораеш шутира опасно извън границата на наказателното поле, но покрай десния страничен стълб.

Лоши новини сполетяха “червения” треньор Нестор ел Маестро в 63-ата минута, когато Кирил Десподов нарани своето рамо при съприкосновение с играч на опонента. Сръбският специалист реши да не рискува здравето на своята звезда и в игра се появи Валентин Антов.

След 80-ата минута Шахтьор на три пъти имаше шанс да отбележи. Първо Ракитцкий стреля от фаул, но Китанов спаси. В 83-ата минута стражът на червените отрази с крак и шут на Мораеш, а секунди по-късно улови изстрел на украински футболист от границата на наказателното поле.

В 85-ата минута обаче червените можеха да вкарат след бърза атака, при която Джеси намери Тонислав Йорданов, но таранът шутира от 7-8 метра над напречната греда. Малко по-късно непокритият Мораеш опита да вкара след шут със странична ножица, но не намери добре топката и тя не намери целта.

ЦСКА все пак можеше да нанесе своя удар, 180 секунди преди последния съдийски сигнал. Валентин Антов организира бърза контраатака, която бе продължена по другото крило за Едвин Джеси. Ганаецът демонстрира скоростна техника и светкавично чукна за непокрития Йорданов. Младокът обаче разочарова и себе си, след като от няколко метра прати топката високо над горната греда.

В последната секунда пък удар на Борис Секулич срещна тялото на Иван Ордец.

Последната контрола на ЦСКА в Австрия ще бъде в понеделник, когато “червените” ще премерят сили с датския вицешампион Брьондби. Проверката е с начален час 19:00.

Стартовият състав на ЦСКА: 33. Георги Китанов (в), 14. Ангел Лясков, 5. Николай Бодуров, 4. Божидар Чорбаджийски (к), 24. Стивън Перейра, 15. Кристиян Малинов, 6. Рубен Пинто, 22. Никола Колев, 18. Александър Георгиев, 19. Кирил Десподов, 21. Тонислав Йорданов
Резерви: 12. Слави Петров (в), 23. Александър Дюлгеров, 29. Борис Секулич, 26. Валентин Антов, 8. Едвин Джеси, 20 Тиаго Родригес