Мъжкарят, който постави хегемона Аякс на колене!

7 Dni CSKA13.07.20186500
1974-4_hhf

Димитър Марашлиев се превръща в една от големите фигури в историята на ЦСКА не само с изявите си в първенството, но и в евротурнирите. Той записва 26 мача и 9 гола на международната сцена, като 8 от попаденията му са в турнира за КЕШ. Разписва се два пъти още в дебюта си в Европа – срещу Гурник Забже на 23 ноември 1966 г. Той вкарва първите два гола при разгрома с 4:0.

Най-значимото му попадение е при детронирането на европейския клубен шампион Аякс през 1973 г. Тогава холандците налагат хегемония на Стария континент с тоталния си футбол. Аякс печели 3 пъти поред КЕШ, но серията му е спряна именно от ЦСКА през есента на 73-а. Отборите се срещат на 1/8-финал, като първата среща е в Холандия и е спечелена от домакините с 1:0. В реванша обаче ЦСКА бие с 2:0 след продължения. Именно Марашлиев открива резултата – бележи с глава в 68-ата минута след центриране на Георги Денев за 1:0. Резервата Стефан Михайлов пък вкарва втория гол в 116-ата минута, което изпраща ЦСКА на 1/4-финал срещу Байерн Мюнхен.

Марашлиев прави интересен коментар за гола си срещу Аякс: “Това не е най-великият ми момент в кариерата, защото така и не разбрах как вкарах гола. Всички подробности ги научих на другия ден от вестниците”, казва Марата.

Премиите за елиминацията на Аякс са по 400 лева, но е решено футболистите да вземат по 200, защото… не са спечелили и в двата мача.

Марашлиев пронизва в евротурнирите и Ювентус – при победата с 2:1 за КЕШ през 1975-а. Тогава е резерва, тъй като заради счупена китка дълго носи гипс. На почивката италианците водят с 1:0 и треньорът Манол Манолов казва на Марашлиев да влиза и да спасява положението. Нападателят сваля гипса, но в хода на срещата пада на ръката си. Болките са зверски, мястото се издува, но в 90-ата минута Марашлиев бележи във вратата на великия Дино Дзоф напук на счупената си ръка за 2:1. Малко преди това – в 80-ата минута, Георги Денев е изравнил. В реванша ЦСКА губи с 0:2 в Италия и отпада.

Марашлиев има и 8 гола срещу Левски, включително на два финала за купата.

За свой най-близък приятел в ЦСКА посочва Аспарух Никодимов, с когото десет години спят в една стая по
лагерите. Пред “Тема Спорт” Паро каза: “Бяхме много близки приятели. Станах му кум, винаги сме се
разбирали добре. Шокиран съм от тъжната вест. Всеотдаен човек на терена и извън него, беше за пример.
Марата беше голям мъжкар и голям приятел”, заяви Никодимов. Освен с Паро Марашлиев е близък също с Митата Якимов, Боби Станков, Петър Жеков. Човекът, който го привлича на “Армията”, е Стоян Орманджиев, а най-дълго треньор му е Манол Манолов-Симолията.

За Марата говори и Георги Денев: “Добър човек беше, не мога да повярвам, че го няма. Светла му памет. Имахме разбирателство на терена, дълго бяхме заедно. Аз му центрирах за гола на Аякс. Велики моменти преживяхме в ЦСКА”, каза Денев.

Настоящият спортен директор на ЦСКА Пламен Марков пък е съотборник с Марашлиев през последния му сезон на “Армията” – 1975/76 г. “Изключително изненадани сме от тъжната вест за нашия колега. За никого не беше очаквано. Бяхме заедно с него в ЦСКА. Ще го помня като футболист с изключителен нюх към гола. Един от големите в историята на клуба. Жалко, че ни напусна рано”, каза Марков.

Марашлиев приключва престоя си като футболист в ЦСКА едва на 29 години – през 1976-а. Чупи ръка и пропуска няколко мача, в които шанс получава 20-годишният тогава Цветан Йончев. Талантът захапва и Марашлиев не получава възможност да си върне титулярното място. Той завършва кариерата си в Черно море през 1977-а. След това работи като треньор и директор в школата на ЦСКА. На три пъти е наставник и в Кувейт.

Димитър Марашлиев завинаги запазва важно място в историята на армейците като представител на едно от великите поколения на клуба и участник в някои от най-паметните двубои на ЦСКА.